Cofanie się dziąseł to problem, który pogłębia się wraz z wiekiem i jest ściśle powiązany z zaniedbaniem stanu jamy ustnej.
Niestety recesje dziąseł dotykają również osoby, które codziennie dbają o stan swoich zębów, dlatego tak bardzo ważne są wizyty kontrolne u stomatologa. Na nich uzyskamy nie tylko profesjonalną pomoc, ale też poznamy wskazówki dotyczące prawidłowego mycia zębów oraz powód, z powodu którego pojawia się ta anomalia.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do dalszego zapoznania się z artykułem!
Elementem zęba, który może się odsłonić w wyniku cofnięcia się dziąsła jest szyjka i korzeń. Najczęściej dzieje się tak od strony policzkowej lub podniebiennej/językowej. Problem może dotyczyć tylko jednego lub kilku zębów i obejmuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Odsłonięcie się części korzenia zęba dotyczy osób ze wzorową jak i niedostateczną higieną jamy ustnej. Zła higiena powoduje, że osoby te są jeszcze bardziej narażone na niekorzystne czynniki, gdyż oprócz nadwrażliwości zębów czy ubytków niepróchnicowych może wystąpić też klasyczna próchnica.
Do najczęstszych powodów osuwania się dziąseł zaliczamy podłoże anatomiczne, które związane jest z budową zębów oraz tkanek miękkich. W tym przypadku problemem nierzadko jest blaszka kostna, która może być zbyt cienka lub z obecnością ubytków kostnych. Powszechna jest również dysproporcja między grubością kości a korzeniem zębowym, która pojawia się na skutek nieprawidłowego położenia zębów w łuku. Nazywamy to przeciążeniem zgryzowym.
Drugim czynnikiem jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Zaleganie płytki nazębnej powoduje powstanie stanu zapalnego, na skutek którego dochodzi do degeneracji dziąsła.
Nieprawidłowa anatomia przyzębia jest również spowodowana czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Nawet zbyt agresywne mycie zębów lub używanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem może powodować recesje dziąseł.
Do objawów recesji dziąsłowej zaliczamy ból zęba, zwiększoną wrażliwością zębów na temperaturę, spożywany pokarm, krwawienie, obniżanie się poziomu dziąsła, a także uwidocznienie się szyjek i korzeni zębowych, które są znacznie bardziej narażone na szkodliwe działanie bakterii i bodźców zewnętrznych.
Dlatego proces leczenia należy rozpocząć od wyeliminowania powyższych czynników drażniących oraz uszkadzających, wobec tego do podstawowych kroków, które należy podjąć zaliczamy:
W leczeniu recesji dziąseł korzysta się z kilku rodzajów zabiegów periodontologicznych. Wśród nich wyróżniamy przeszczep tkanki, przesunięcie płata błony śluzowej oraz użycie metody regeneracyjnej, polegającej na zastosowaniu sztucznych błon. Wybór techniki zabiegowej będzie zależny od poziomu osunięcia dziąsła, skali defektu oraz klasy recesji dziąsłowej.
Najważniejszym specjalistą opiekującym się pacjentami z recesjami jest periodontolog. W przypadku przeciążeń zgryzowych i wad zgryzu ważna jest współpraca między ortodontą a periodontologiem. Przemieszczanie zębów odbywa się pod kontrolą drugiego specjalisty, przez co leczenie zachodzi z poszanowaniem tkanek otaczających.