Blog

pacjentka podczas kortykotomii
W dziedzinie ortodoncji ciągle poszukuje się nowych metod, które mogą przyspieszyć i ułatwić proces prostowania zębów. Jedną z nowoczesnych technik, która zdobywa obecnie na popularności, jest kortykotomia. Dla wielu osób ten zabieg chirurgiczny, który już na stosunkowo szeroką skalę wykorzystywany jest jako pomoc w tradycyjnych metodach ortodontycznych, ciągle jednak stanowi zagadkę. Dlatego właśnie powstał dzisiejszy artykuł — tłumaczymy w nim, czym jest kortykotomia, jak przebiega zabieg oraz jakie są jego potencjalne skutki uboczne.
Ortodonta z neurologopedą
Ma ona ogromne znaczenie m.in. w diagnostyce i terapii zaburzeń mowy, które mogą wynikać z nieprawidłowej budowy narządów mowy lub zgryzu. Trzeba bowiem pamiętać, że w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie ortodontyczne nie ogranicza się już wyłącznie do korekcji ustawienia zębów za pomocą aparatu ortodontycznego. Intensywny rozwój medycyny, który obserwujmy na przestrzeni ostatnich lat, pozwolił zrozumieć, że istotne są również inne czynniki wpływające na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie aparatu zgryzowego.
Fizjoterapeuta bada pacjenta
W dobie dynamicznie rozwijających się nauk medycznych interdyscyplinarna współpraca między specjalistami różnych dziedzin staje się nie tylko wartością dodaną, ale i koniecznością — dzięki niej można zapewnić pacjentowi lepszą, bardziej kompleksową opiekę zdrowotną. Fizjoterapia ortodontyczna otwiera nowe możliwości między innymi w kontekście leczenia zaburzeń zgryzu czy normalizacji pracy stawów skroniowo-żuchwowych.
leczenie stawu skroniowo-żuchwowego
Istotnym elementem współczesnej opieki stomatologicznej, oferującym nie tylko poprawę estetyki uśmiechu, ale także znacząco wpływającym na ogólny stan zdrowia jamy ustnej, jest leczenie ortodontyczne. W ostatnich latach, dzięki postępowi technologicznemu i coraz większej świadomości na temat znaczenia zdrowych zębów, coraz więcej osób w różnym wieku podejmuje decyzję o skorzystaniu z tej usługi.
Endodonta leczy próchnicę poprzez stomatologię zachowawczą
Jedną z nowocześniejszych metod leczenia ortodontycznego jest użycie przezroczystych nakładek na zęby, które umożliwiają korekcję wady bez potrzeby noszenia tradycyjnego aparatu. Oprócz skuteczności zapewniają także komfort i wygodę, ponieważ można je zdjąć przed posiłkiem lub higieną jamy ustnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami podanymi w tym artykule.
Interdyscyplinarne leczenie ma miejsce wtedy, gdy lekarz ortodonta za pomocą konwencjonalnych metod nie jest w stanie osiągnąć optymalnego wyniku, czyli prawidłowego zgryzu. Ortodonta współpracujący z chirurgiem szczękowo-twarzowym może wykonać operacje i zabiegi nie tylko poprawiające zgryz i funkcjonalność układu stomatognatycznego, lecz także pozytywnie wpływające na estetykę twarzy i fizjologię górnych dróg oddechowych.
Wady związane z uzębieniem mogą generować szereg zaburzeń i wymagać interdyscyplinarnego postępowania terapeutycznego. Czym jest hiperdoncja oraz inne nieprawidłowości zębowe? Czy wymagają one szczególnego postępowania? W jakich miejscach w jamie ustnej najczęściej występują? W tym artykule przygotowaliśmy odpowiedzi na te najczęściej pojawiające się pytania.
Regularna pielęgnacja zębów i dziąseł to kluczowy element zdrowej jamy ustnej. Pasty do zębów z fluorem, szczoteczki i dodatkowe przybory odgrywają istotną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia i utrzymaniu świeżego oddechu. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się podziałowi, rodzajom i zastosowaniu owych produktów dentystycznych. Na co warto zwrócić uwagę?
Regularna pielęgnacja zębów i dziąseł to kluczowy element zdrowej jamy ustnej. Pasty do zębów z fluorem, szczoteczki i dodatkowe przybory odgrywają istotną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia i utrzymaniu świeżego oddechu. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się podziałowi, rodzajom i zastosowaniu owych produktów dentystycznych. Na co warto zwrócić uwagę?
pacjentka po zabiegach: skalingu, piaskowania, lakierowanie zębów prezentuje piękny uśmiech
Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Popularnym sposobem uzyskania takiego efektu jest profesjonalne wybielanie zębów, które wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. Lekarz stomatolog nakłada na zęby specjalny żel wybielający, który aktywuje się poprzez naświetlenie lampą. Przed zabiegiem należy dopilnować kilku rzeczy. Po pierwsze, wywiadu z lekarzem stomatologiem, po drugie, badania, podczas którego dochodzi do oceny stanu zdrowia jamy ustnej i po trzecie higienizacji zębów, czyli skalingu i piaskowania.
Wśród wielu zaburzeń układu stomatognatycznego jest bruksizm. Objawia się on wyjątkowo częstym zgrzytaniem zębami, wywołanym przez nadpobudliwą czynność mięśni żwaczy. Jaka jest etiologia tej dolegliwości? Jak wygląda proces leczenia? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie bruksizmu?
Prawdą jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć, co szczególnie tyczy się naszych pociech i ich rozwoju. Z drugiej strony niektóre domniemane wady są mile widziane np. szpary między zębami u 5 oraz 6 latków. Oczywiście na większość nieprawidłowości rodzice muszą szczególnie zwracać uwagę, dlatego w dzisiejszym wpisie dokładnie wyjaśnimy, jakie są objawy nieprawidłowego rozwoju twarzy u dzieci — oto 5 najczęstszych sygnałów.
Cofanie się dziąseł to problem, który pogłębia się wraz z wiekiem i jest ściśle powiązany z zaniedbaniem stanu jamy ustnej. Niestety recesje dziąseł dotykają również osoby, które codziennie dbają o stan swoich zębów, dlatego tak bardzo ważne są wizyty kontrolne u stomatologa. Na nich uzyskamy nie tylko profesjonalną pomoc, ale też poznamy wskazówki dotyczące prawidłowego mycia zębów oraz powód, z powodu którego pojawia się ta anomalia. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do dalszego zapoznania się z artykułem!
Budowa narządu artykulacyjnego jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na mowę, wygląd zewnętrzny i funkcjonowanie organizmu. Nieprawidłowo zbudowane wędzidełko języka i górnej wargi, mimo że kojarzone jest z wiekiem niemowlęcym, przy późnej diagnozie może negatywnie wpłynąć na naszą umiejętność komunikacji i rozwój twarzy. Warto zatem dogłębnie poznać wadę i dowiedzieć się, co zrobić w przypadku jej wykrycia.
Utracone uzębienie należy uzupełnić. Wiadomo o tym od 1965, kiedy to właśnie w tym okresie powstały pierwsze implanty zębowe. Te trwałe, sztuczne zamienniki zadbają nie tylko o estetykę jamy ustnej, ale również ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Kiedy leczenie implantologiczne jest konieczne? Z ilu etapów składa się cały proces? Jakie są przeciwwskazania?
Jest to sytuacja, w której posiadamy dobrze wykształcony ząb całkowicie lub częściowo zatrzymany w kości. W pierwszym przypadku ząb jest całkowicie niewidoczny, z kolei w drugim tylko niewielkiej jego części udało się przebić ponad powierzchnię dziąsła.
Jak wyglądają etapy zakładania aparatu stałego? Jak się przygotować? Jak często należy się kontrolować? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego.
Aby ustrzec się przed nawrotami zgryzu, niezbędna jest retencyjna faza leczenia . Jakie ma ona zadanie? Co użytkują pacjenci? Dowiesz się tego już teraz.
Niekiedy zdarza się, że trafiające do gabinetu ortodonty kobiety spodziewają się dziecka. Troszcząc się o nienarodzonego jeszcze malucha pytają przede wszystkim o to, czy kontynuacja leczenia wad zgryzu lub rozpoczęcie terapii właśnie w takim momencie nie wpłynie negatywnie na zdrowie płodu.
pacjentka z aparatem ortodontycznym uśmiecha się w gabinecie
W ofercie naszego gabinetu stomatologicznego dostępne są aparaty ruchome i czynnościowe, które zaprojektowane są tak, aby wspomagać prawidłowy rozwój łuków zębowych.
Najpowszechniejszą metodą leczenia wad zgryzu jest ta wykorzystująca odpowiednio dobrany aparat, jednak zdarza się, że dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów czy sprostania skomplikowanemu przypadkowi konieczne jest sięgnięcie po wspomagające proces leczenia mikroimplanty ortodontyczne.
Leczenie ortodontyczne to proces wymagający poświęcenia, cierpliwości oraz zaangażowania zarówno od osób, które decydują się na nie ze względów estetycznych, jak i od Pacjentów, którzy ze względu na niedogodności czy dolegliwości powodowane przez wadę zgryzu muszą poddać się terapii.
Dysfunkcje w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego dotyczą coraz szerszego grona Pacjentów w różnym wieku. Fakt ten w zasadzie nie dziwi, ponieważ SSŻ jest jedynym, symetrycznym ruchomym stawem czaszki i z tego powodu jednym z najintensywniej eksploatowanych narządów, bez którego gryzienie, mówienie czy ziewanie nie byłoby możliwe.
Wymarzony, hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Oprócz lśniących, białych zębów, ważne by nie dotykały nas inne problemy, takie jak wady zgryzu czy dolegliwości bólowe z nimi związane. Lekarzem, który dba o to, by zęby prawidłowo i zdrowo rosły jest ortodonta. Jak przygotować się do pierwszej wizyty w jego gabinecie? Przeczytaj i sprawdź!
Stomatologia, jak każda dziedzina medycyny wymaga dokładnej diagnostyki poszczególnych przypadków. Istnieje wiele metod, by sprawdzić na co dokładnie cierpi pacjent. W ortodoncji, ale nie tylko wykorzystywana jest rentgenodiagnostyka, która pozwala na ocenę dolegliwości i pomaga w doborze skutecznego leczenia.
leczenie stawu skroniowo-żuchwowego
Leczenie ortodontyczne wad zgryzu przy pomocy stałego aparatu, choć zasadniczo nie należy do szczególnie uciążliwych dla organizmu, wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami, w tym również z koniecznością zmiany przyzwyczajeń żywieniowych.
Wady zgryzu dotyczą dzieci, nastolatków oraz dorosłych, a ich obecność ma znaczący wpływ na komfort życia, nie tylko ze względów estetycznych. Nieleczone są powodem wielu problemów oraz dolegliwości, od wad wymowy i tendencji do nadmiernego ścierania się zębów, przez trudności z zamykaniem ust, aż po częste bóle głowy czy bóle w stawie skroniowo-żuchwowym.
pacjentka z aparatem ortodontycznym uśmiecha się w gabinecie
Leczenie wad zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego to leczenie trwające z reguły dość długo, stąd niezwykle ważne w tym procesie jest zaangażowanie Pacjenta w stosowaniu zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej.