Pielęgnacja jamy ustnej noworodka, niemowlaka, małych dzieci


Higiena wałów dziąsłowych, a następnie zębów mlecznych powinna zacząć się już od pierwszych dni życia maluszka. Jest to dla Ciebie spore zaskoczenie? Jeśli tak, to w tym artykule dowiesz się jak wygląda poprawna pielęgnacja jamy ustnej noworodka, niemowlaka i małego dziecka. Zapraszamy do dalszej lektury!


Pielęgnacja jamy ustnej noworodka (0 — 6 miesięcy)


Zawiązki zębów mlecznych tworzą się w dziąsłach niemowlęcia już w okolicy 4 miesiąca ciąży. Nie oznacza to zatem, że noworodek, pomimo że rodzi się bez zębów, w ogóle ich nie ma. Dlatego o higienę jamy ustnej powinieneś zadbać w ciągu pierwszych dni życia dziecka. Jeżeli maluszek nie ma jeszcze widocznego uzębienia, ostrożnie czyść jego dziąsła, codziennie i po każdym karmieniu. Do tego możesz użyć wilgotnej gazy lub specjalnych chusteczek. Pielęgnację powtarzaj do momentu wyrżnięcia się pierwszych zębów noworodka.


Dlaczego pielęgnacja wałów dziąsłowych noworodka jest tak ważna? Ponieważ mleko zarówno mamy, jak i modyfikowane zawiera cukry, których obecność w jamie ustnej może być przyczyną tworzenia się środowiska predysponującego w przyszłości do rozwoju próchnicy. Obecność cukrów może również prowadzić do zmian w

obrębie śluzówki, czyli powstania pleśniawek mających podłoże grzybicze. Dlatego pamiętaj o pielęgnacji po każdym spożyciu mleka przez Twojego noworodka.


Pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka (6 – 24 miesięcy)

Kiedy Twoje dziecko już trochę podrośnie i pojawi się u niego pierwszy ząbek, pielęgnację dziąseł możesz urozmaicić stosowaniem szczoteczki bez użycia pasty. Dopiero w momencie, gdy niemowlak nauczy się pluć i jego zęby mleczne zaczną się powoli wyrzynać, co ma miejsce między 6 a 11 miesiącem życia, zaopatrz się w odpowiednią pastę z fluorem.


Wybierając pastę, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa, gdyż zawarty w niej fluor nie może przekraczać 1000 ppm. Ważna jest też wielkość wyciskanego środka do pielęgnacji jamy ustnej, która powinna być porównywalna do ziarenka ryżu. Kupując szczoteczkę, dla swojego niemowlaka, zadbaj o to, by:


• część myjąca była pokryta miękkim, najlepiej nylonowym włosiem,

• trzonek był poręczny i stworzony z naturalnych materiałów,

• szczoteczka miała jak najmniejsze wymiary, gdyż jama ustna niemowlaka jest mniejsza niż u dorosłych, dzięki temu myjąc zęby dziecka, unikniesz potencjalnych urazów i podrażnień.


Pielęgnacja jamy ustnej małych dzieci (od 2-óch lat)

Pociechy w wieku 2 — 3 lat umieją wypluwać nadmiar pasty. Dlatego, pielęgnując jamę ustną małych dzieci, możesz zwiększyć ilość pasty nakładanej na szczoteczkę — z wielkości ziarenka ryżu, do ziarenka grochu.


Pamiętaj, że od najmłodszych lat warto uczyć się zdrowych nawyków, dlatego zachęcaj swojego malucha do regularnego szczotkowania. Możesz to robić towarzysząc mu podczas mycia zębów. Dzięki temu upewnisz się, czy Twoja pociecha nie pominęła żadnych ważnych miejsc w jamie ustnej.

Wykorzystaj też ten czas, by nauczyć dziecko techniki pielęgnacji zębów, aby mogło o nie dbać samodzielnie, gdy będzie gotowe.

Pielęgnacja jamy ustnej małych dzieci (od 2-óch lat)

Jeśli chodzi o niezdrowe nawyki, oducz dziecko korzystania ze smoczka i butelki po drugim roku życia, gdyż może to negatywnie wpłynąć na rozwój zgryzu i zębów. Pamiętaj też, by nie uczyć swojej pociechy nadmiernego sięgania po słodycze i napoje gazowane. Natomiast jak najczęściej zachęcaj go do jedzenia zdrowych przekąsek, takich jak owoce i warzywa. Jako rodzic, jesteś przykładem dla swojej pociechy, dlatego nie zapomnij o powyższych wskazówkach.


Najważniejsze są jednak regularne konsultacje z dentystą. Swoją pierwszą wizytę — tzw. adaptacyjną dziecko powinno mieć już w pierwszym roku życia lub wcześniej, jeśli pojawią się pierwsze ząbki. W późniejszym wieku wsparcie specjalisty też jest ważne, gdyż regularne wizyty pomogą w monitorowaniu zdrowia jamy ustnej. Jeśli jesteś z Łomży lub Białegostoku, polecamy Ci skorzystać z usług przychodni stomatologicznej Ortho-Dent.