Na czym polega leczenie ortodontyczne nakładkami?


Jedną z nowocześniejszych metod leczenia ortodontycznego jest użycie przezroczystych nakładek na zęby, które umożliwiają korekcję wady bez potrzeby noszenia tradycyjnego aparatu. Oprócz skuteczności zapewniają także komfort i wygodę, ponieważ można je zdjąć przed posiłkiem lub higieną jamy ustnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami podanymi w tym artykule.


Czym jest przezroczysty aparat ortodontyczny?


Leczenie aparatem nakładkowym opiera się na zastosowaniu przezroczystych alignerów, które wywierają nacisk na zęby, stopniowo korygując ich ustawienie. Urządzenie projektowane jest ze specjalnego tworzywa na podstawie skanu uzębienia pacjenta, dzięki czemu precyzyjnie wpasowuje się i poprawia krzywy zgryz. Te niemalże niewidoczne nakładki mogą często z powodzeniem zastępować tradycyjne aparaty ortodontyczne, ponieważ zapewniają taki sam efekt, przy jednocześnie większej dyskrecji i komforcie dla pacjenta. Dolegliwości bólowe, seplenienie i inne rodzaje dyskomfortu można jedynie odczuwać przez pierwsze 7 dni noszenia, jednak ustępują one w momencie przyzwyczajenia się do nakładek.


Jak wygląda leczenie aparatem nakładkowym?


Lekarz ortodonta rozpoczyna diagnostykę jamy ustnej i uzębienia. Na jej podstawie projektuje on spersonalizowane nakładki ortodontyczne na zęby, które nosi się przez większą część dnia i nocy (minimum 20-22 godzin na dobę), zdejmując jedynie do posiłków i higieny jamy ustnej. Mniej więcej co dwa tygodnie, należy je wymieniać na nowe, aby za każdym razem zbliżały zęby do ostatecznej pozycji. Przezroczysty aparat nakładkowy nosi się średnio 2-3 lata, jednak przy przestrzeganiu zaleceń może dać widoczny efekt już po 3-12 miesiącach. Po osiągnięciu prawidłowego ustawienia zębów następuje okres stabilizacji, polegający na noszeniu aparatu retencyjnego 2-3 dłużej niż trwający proces leczenia.


Nakładki ortodontyczne a tradycyjny aparat na zęby.


Wybór zależy od indywidualnych preferencji i czynników związanych z wadą zgryzu, oczekiwaniami pacjenta i dostępnym budżetem. Przezroczysty aparat ortodontyczny zapewnia dyskrecję i wygodę, co jest szczególnie ważne dla osób dorosłych. Można go również zdejmować, co ułatwia mycie zębów i pozwala zachować właściwą higienę jamy ustnej. Tradycyjne urządzenia do korekcji mogą być efektywniejsze przy skomplikowanych wadach, natomiast są bardziej widoczne.


Do pozostałych zalet można zaliczyć:


• szczególnie na początku leczenia, noszenie przezroczystych nakładek na zęby wymaga rzadszych wizyt u ortodonty, co pozwala zaoszczędzić czas i zminimalizować dyskomfort związany z regulacją aparatu,

• przy mniej skomplikowanych wadach, efekty leczenia aparatem nakładkowym mogą być widoczne już po kilku miesiącach,

• przezroczyste nakładki mogą być wygodniejsze, ponieważ standardowe aparaty na zęby składają się z metalowych drutów i ostrych elementów mogących podrażniać jamę ustną,

• w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów przezroczyste nakładki można łatwo zdejmować, co pozwala przyjmować posiłki bez ograniczeń,

• możliwość ich zdjęcia ułatwia mycie zębów i korzystanie z nici dentystycznych.


Dla kogo przeznaczone są przezroczyste nakładki na zęby?


Korzystać z nich mogą osoby borykające się ze stłoczonym uzębieniem, szparami między zębami, zgryzem krzyżowym, głębokim, otwartym, tyłozgryzem lub przodozgryzem. Przezroczyste nakładki na zęby można stosować zarówno u dorosłych, jak i nastolatków. Nie są jednak zalecane w przypadku bardziej skomplikowanych wad, wymagających m.in. leczenia chirurgicznego.


Ile kosztuje leczenie przezroczystym aparatem na zęby?


Ostateczna cena uzależniona jest od m.in. stopnia wady oraz stanu uzębienia. Więcej informacji poznasz kontaktując się z zespołem Ortho-Dent z Białegostoku.