Leczenie retencyjne

Aby ustrzec się przed nawrotami zgryzu, niezbędna jest retencyjna faza leczenia . Jakie ma ona zadanie? Co użytkują pacjenci? Dowiesz się tego już teraz.

Na czym polega leczenie retencyjne?

Efekty osiągnięte leczeniem ortodontycznym należy ustabilizować po zdjęciu aparatu. Aby nie doszło do niekontrolowanych przemieszczeń zębów należy przygotować się na użytkowanie szyny retencyjnej lub innego, podobnie działającego urządzenia, które stanowi element ruchomy. Często cementuje się również stałe retainery na powierzchniach językowych siekaczy.

Warto też wiedzieć, że wymagany okres retencji uzależniony jest od:

  • stopnia wyjściowej wady zgryzu,
  • wieku pacjenta,
  • techniki zastosowanego leczenia,
  • kwestii genetycznych,
  • wpływu trzecich zębów trzonowych na pozycję reszty uzębienia.

Nie ma jednego, uniwersalnego czasu fazy retencyjnej. Najczęściej trwa ona kilka lat, choć zdarzają się dłuższe przypadki.


Po co istnieje retencja?

Służy do ustabilizowania pozycji zębów po zakończonym aktywnym leczeniu ortodontycznym.


Jeśli pacjent w momencie otrzymania wsparcia ortodontycznego był nastolatkiem, to pomoc następowała w okresie intensywnego wzrostu – czyli w momencie naturalnego rozwoju kości. Wtedy łatwiej jest przyzwyczaić zęby do nowego położenia.


Inaczej sytuacja wygląda u dorosłych. Retainery muszą nosić zdecydowanie dłużej.


Jak wygląda aparat retencyjny?


Kiedy nadejdzie czas na zdjęcie aparatu stałego, Twój ortodonta w ramach dalszego leczenia zaleci Ci noszenie specjalnego metalowego drutu, który przykleja się na wewnętrznej powierzchni siekaczy lub ruchomych aparatów retencyjnych.


Nawracające wady?


Retencja dzielnie z nimi walczy, podtrzymując zęby w odpowiedniej pozycji.


Ruchoma szyna retencyjna przypomina przezroczystą nakładkę idealnie dopasowaną do wszystkich zębów w łuku.


Jak dbać o aparat?

Szynę po każdym zdjęciu należy umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła.


W przypadku złogów kamienia szynę czyści się za pomocą specjalnych roztworów do odkamieniania, np. tabletek do czyszczenia protez.


W przypadku pojawienia się kamienia nazębnego i osadów na retainerach stałych, należy umówić się na higienizację do gabinetu stomatologicznego.