Kobieta w ciazy u ortodonty

Niekiedy zdarza się, że trafiające do gabinetu ortodonty kobiety spodziewają się dziecka. Troszcząc się o nienarodzonego jeszcze malucha pytają przede wszystkim o to, czy kontynuacja leczenia wad zgryzu lub rozpoczęcie terapii właśnie w takim momencie nie wpłynie negatywnie na zdrowie płodu. W przypadku kontynuacji zasadniczo nie ma żadnych przeciwskazań, jednak Pacjentki, które są już w ciąży i dopiero chciałyby rozpocząć leczenie z wykorzystaniem stałego aparatu ortodontycznego, raczej powinny ten temat odłożyć na później. Dlaczego? Wyjaśniamy!

Ciąża a diagnostyka ortodontyczna

Jak powszechnie wiadomo, leczenie ortodontyczne nie sprowadza się jedynie do osadzenia aparatu na zębach. Cała procedura składa się z kilku etapów, a kluczowym jest diagnostyka. W jej ramach wykonuje się przynajmniej dwa zdjęcia rentgenowskie (pantomograficzne i cefalometryczne), dzięki którym lekarz trafniej ocenia kondycję uzębienia. Pozyskane w ten sposób dane sprawiają, że łatwiejsze staje się też zaplanowanie indywidualnej strategii działania oraz dobranie odpowiednich metod – i to właśnie ze względu na konieczność wyeksponowania przyszłej mamy na działanie promieniowania RTG powoduje, że nie powinno się zakładać stałego aparatu w trakcie ciąży. Jest to bowiem promieniowanie działające na płód teratogennie – naświetlenia mogą więc spowodować szereg wad w jego rozwoju. Ponadto, leczenie ortodontyczne samo w sobie z reguły nie jest procedurą wykonywaną w trybie pilnym, dlatego Pacjentka, która jest w ciąży, może po prostu poczekać z rozpoczęciem terapii do urodzenia dziecka.


Ciąża a kontynuacja leczenia ortodontycznego


U kobiet, które zdecydowały się na założenie stałego aparatu korygującego wadę zgryzu jeszcze zanim zaszły w ciążę, nie ma tak naprawdę wskazań do przerwania terapii. Co więcej, ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy, bardzo często okazuje się, że uzębienie znacznie lepiej poddaje się działaniu aparatu, a zęby szybciej trafiają na swoją docelową pozycję. Mimo to należy mieć na uwadze kilka kwestii, a raczej niedogodności, które mogą w tym czasie wystąpić. Bardzo ważne jest też poinformowanie lekarza prowadzącego o ciąży, ponieważ w tym szczególnym okresie nie mogą być wykonywane kontrolne zdjęcia rentgenowskie. Ponadto ortodonta udzieli w takiej sytuacji dodatkowych porad i wskazówek, a stosowanie się do nich może pomóc w prowadzonej terapii.


Stały aparat ortodontyczny w trakcie ciąży – na co się przygotować?

To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, ponieważ już samo oczekiwanie na narodziny dziecka i związane z tym zmiany zachodzące w organizmie są dla kobiet sporym wyzwaniem. Dla Pacjentek z aparatem ortodontycznym uciążliwe mogą być przede wszystkim mdłości oraz wymioty nasilające się w pierwszym trymestrze – bardzo często przypadłości te intensyfikują się podczas mycia zębów pastą o smaku miętowym. Warto więc pomyśleć o tym, aby zmienić preparat na taki, który nie będzie dodatkowo wzmagać tych dolegliwości. Absolutnie bowiem nie możemy w tym okresie zaniedbać higieny, gdyż nadmiar kwasów w jamie ustnej negatywnie wpływa na szkliwo.


W rezultacie Pacjentki mogą uskarżać się na dyskomfort oraz ból podczas spożywania posiłków i picia, istnieje też zwiększone ryzyko pojawienia się próchnicy. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pasty, której recepturę opracowano z myślą o redukowaniu nadwrażliwości, a także preparatów z wysoką zawartością fluoru czy też zawierających fosfopeptyd kazeiny neutralizujący działanie kwasów. Szczoteczka z mniejszą główką, a także odczekanie z myciem zębów kilkudziesięciu minut po pojawieniu się wymiotów to również rozwiązania, które powinny pomóc przetrwać przyszłej mamie ze stałym aparatem ortodontycznym ten szczególny czas.


Część ciężarnych kobiet uskarża się również na problemy z dziąsłami, jednak pojawiające się obrzęki świadczą przede wszystkim o nieprawidłowym usuwaniu płytki bakteryjnej. Niektóre przyszłe mamy obserwują też pojawienie się ziarniniaka ciężarnych, czyli guza o różnych rozmiarach wyrastającego w obrębie dziąseł, samoistnie zanikającego po porodzie.