Wymarzony, hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Oprócz lśniących, białych zębów, ważne by nie dotykały nas inne problemy, takie jak wady zgryzu czy dolegliwości bólowe z nimi związane. Lekarzem, który dba o to, by zęby prawidłowo i zdrowo rosły jest ortodonta. Jak przygotować się do pierwszej wizyty w jego gabinecie? Przeczytaj i sprawdź!
Jeszcze kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że na korekcję źle rosnących zębów mogą liczyć tylko najmłodsi pacjenci, czyli dzieci i młodzież. Na szczęście jest to tylko mit – bowiem ortodonta leczy każdą wadę zgryzu nawet u dorosłego pacjenta. Zazwyczaj podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest wywiad lekarski, a także wykonywany jest przegląd stanu uzębienia, by na jego podstawie ustalić wstępny plan działania.
Jak już wspomnieliśmy, lekarzem, który specjalizuje się w korygowaniu wszelkich nieprawidłowości zębowych oraz leczy wady zgryzu jest ortodonta. Pozornie mogłoby się wydawać, iż jego rola skupia się przede wszystkim na aspektach estetycznych, jednak nic bardziej mylnego. Odpowiada on za odpowiednie ułożenie górnych zębów do dolnych, czy zadbanie o to, by nie występowały szpary, stłoczenia lub inne nieprawidłowości.
Leczenie ortodontyczne polega na korekcji różnego rodzaju wad zgryzu, by wszystko w okolicy żuchwy i szczęki działało poprawnie. Pozwala na wyeliminowanie możliwego bólu czy innych dolegliwości, które są ściśle związane z nieprawidłowościami szczękowo-twarzowymi. Ponadto łatwiej wyczyścić równo ustawione zęby. Zmniejsza się tym samym ryzyko próchnicy czy innych zmian chorobowych jamy ustnej. Warto więc, jeśli mamy taką możliwość, podjąć leczenie ortodontyczne, które niesie za sobą ogromną rolę zarówno dla zdrowia, jak i estetyki zębów.
Zazwyczaj pierwsza wizyta ma charakter informacyjny, a jej głównym celem jest właściwa ocena wady zgryzu dokonana przez ortodontę. Wykonywane podczas pierwszej wizyty wszelkie badania są jak najbardziej bezbolesne oraz bezinwazyjne. Ponadto podczas całego spotkania z pacjentem przeprowadzana jest wnikliwa rozmowa, by jak najbardziej zapoznać się z problemem, a także oczekiwaniami dotyczącymi całego leczenia ortodontycznego.
Z pewnością lekarz zapyta, co skłoniło pacjenta do wizyty w jego gabinecie, a także czy kiedykolwiek był on leczony ortodontycznie. Niekiedy konieczne będzie wypełnienie formularza dotyczącego zdrowia. Poza podstawowymi danymi, należy w nim zamieścić informacje o przebytych lub obecnych chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach czy przebytych zabiegach.
Kolejnym punktem pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym jest ocena stanu uzębienia. W ten sposób lekarz może dokładnie określić rodzaj, a także natężenie wady zgryzu oraz nakreślić, jakie problemy może to wywołać obecnie oraz w przyszłości. Ponadto często ortodonta wykonuje specjalistyczne fotografie zębów i twarzy, które są niezbędne do diagnostyki pacjenta, a także skanów 3D przetwarzanych na komputerowe modele.
Jak zatem przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty? Należy przede wszystkim zastanowić się nad powodem wizyty i określić cel, który chcemy osiągnąć dzięki takiemu leczeniu. Warto zabrać ze sobą dotychczasowe wyniki, takie jak zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej, czy badania 3D.