Implanty zębowe

Utracone uzębienie należy uzupełnić. Wiadomo o tym od 1965, kiedy to właśnie w tym okresie powstały pierwsze implanty zębowe. Te trwałe, sztuczne zamienniki zadbają nie tylko o estetykę jamy ustnej, ale również ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Kiedy leczenie implantologiczne jest konieczne? Z ilu etapów składa się cały proces? Jakie są przeciwwskazania?

Kiedy należy wstawić implanty zębowe?

Zabieg konieczny jest w przypadku utraty zęba lub zębów w celu utrzymania prawidłowego zgryzu.

Wstawienie implantów zębowych jest zalecane również w sytuacjach, gdy pacjent nie toleruje ruchomych protez ze względu na ich mobilność czy rozmiar. Implanty są rozwiązaniem nie tylko uzupełniającym uzębienie, ale również chroniącym pozostałe zęby przed niepożądaną zmianą pozycji. Oprócz kwestii estetycznych, zabieg wstawienia implantów ma również znacznie poprawić jakość życia pacjenta, czyli chronić go przed problemami ze spożywaniem pokarmów czy częstymi bólami głowy, które mogą powodować braki zębowe.

Ile wynosi czas leczenia?

Leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest początkowe wszczepienie implantu, a następnie odczekanie, dopóki ciało obce nie połączy się trwale z kością. Czas oczekiwania na zrośnięcie wynosi od 4 do 8 miesięcy. W okolicy 2 miesiąca odbywa się okres gojenia i kształtowania tkanek miękkich w okolicach implantu tak, by całość swoją budową jak najbardziej przypominała struktury otaczające naturalny ząb. Do ostatnich czynności związanych z leczeniem należy wykonanie koron, mostów lub ruchomych protez opartych na zatrzaskach.

Sumując czas trwania powyższych etapów, możemy przyjąć, że pełne leczenie za pomocą implantów zębowych trwa mniej więcej rok. Choć w wielu przypadkach, wynikających głównie z budowy anatomicznej kości i miejsca przeznaczonego na implant, okres ten może być znacznie dłuższy. Ważny jest również stan jamy ustnej pacjenta, gdyż dla bezproblemowego wstawienia implantów, istotne jest utrzymanie jej w idealnym stanie. W związku z tym, przed wstawieniem implantu istotna jest sanacja jamy ustnej, czyli wyleczenie zębów z próchnicy czy stanów zapalnych przyzębia.

Zalecenia przed zabiegiem


Tak jak wspomnieliśmy, pacjent musi mieć idealny stan jamy ustnej. Zaniedbanie jej wiąże się z ryzykiem pojawienia się stanów zapalnych, które mogą przejść następnie na kość, co może wpłynąć na utracenie implantu. Należy wyleczyć wszelkie infekcje, gdyż mogą one może uniemożliwić lub znacznie utrudnić proces połączenia się implantu z kością. Ogromne znaczenie ma ilość kości, musi być jej wystarczająco dużo do wkręcenia implantu, jak i wykazywać odpowiednią jakość i gęstość.


Jakie są przeciwwskazania?


Na początku trzeba powiedzieć, że w żadnym wypadku nie jest możliwe wstawianie implantów zębowych u osób, u których wciąż rozwijają się tkanki kostne – dotyczy to więc wszystkich dzieci i nastolatków. Zalecane jest, by implantacje przeprowadzać w okolicy 20, a najlepiej 25 roku życia, kiedy kości są już w pełni rozwinięte. Do przeciwwskazań zaliczamy również wiele chorób przewlekłych lub przyjmowanie niektórych leków (np. w przebiegu chorób kości). Zabieg nie będzie możliwy też wtedy, kiedy w okolicy miejsca implantacji występowała wcześniej choroba nowotworowa lub poddawano ją długiemu napromienianiu, gdyż może to prowadzić do wystąpienia osteoradionekrozy. Stomatolog powinien też poprosić nas o dodatkową wizytę lekarską, np. z kardiologiem, jeśli borykamy się z wadami serca.