Czym są zęby zatrzymane i jak się postępuje w przypadku ich występowania?

Czym są zęby zatrzymane?

Jest to sytuacja, w której posiadamy dobrze wykształcony ząb całkowicie lub częściowo zatrzymany w kości. W pierwszym przypadku ząb jest całkowicie niewidoczny, z kolei w drugim tylko niewielkiej jego części udało się przebić ponad powierzchnię dziąsła.

Zatrzymanie najczęściej dotyczy ósemek, czyli trzecich trzonowców, potocznie zwanych zębami mądrości. Zatrzymanie w kości rzadziej dotyczy siekaczy przyśrodkowych, bocznych i kłów i drugich przedtrzonowców.

Objawy i przyczyny zatrzymanych zębów.

Do widocznych skutków zaliczamy brak jednego z kłów, przedtrzonowców, siekaczy przyśrodkowych lub bocznych. W przypadku zębów mądrości sprawa nie jest tak oczywista. Powodują najczęściej wady zgryzu, silny ból, stany zapalne, resorpcję zębów sąsiadujących, a także trudność z otwieraniem ust i szczękościsk.

Za najczęstszą przyczynę zatrzymania uznaje się znacznie ograniczone miejsce w łuku zębowym, co powoduje trudności w przebiciu się przez dziąsło. Ważna jest też kwestia zwrócenia uwagi na wymianę uzębienia u dzieci, a konkretnie, gdy nasza pociecha straci za wcześnie lub zbyt późno zęby mleczne.

Zatrzymanie może być też wynikiem uwarunkowań genetycznych, niedoborem witamin z grupy A i D, zmian hormonalnych, a także urazów kości.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że mleczaki w końcu i tak wypadną, więc nie warto o nie dbać. Jest to błąd, ponieważ ich kondycja rzutuje na stan naszej jamy ustnej w przyszłości – a jak wiadomo, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Czy usuwanie jest konieczne?

Z reguły tak, chociaż nie zawsze. Usuwanie najczęściej dotyczy zębów mądrości. Zatrzymane zęby poddaje się leczeniu – warunkiem jest jednak odpowiednio wczesna wizyta w gabinecie, przegląd i wykonanie zdjęcia RTG. W przypadku braku konieczności ekstrakcji należy odsłonić je chirurgicznie często z jednoczesnym leczeniem ortodontycznym. Efektem tego będzie uzyskanie prawidłowej pozycji zębów.

Podsumowując, kluczem są częste wizyty kontrolne. Warto o nie dbać zwłaszcza od najmłodszych lat, gdy kości dzieci jeszcze się rozwijają i są podatne na leczenie. Warto zaznaczyć, że problem zatrzymania negatywnie wpływa zarówno na nasze zdrowie, a odwlekanie leczenia w czasie tylko spotęguje napotkane przykrości. Ząb zatrzymany często otoczony jest torbielą zawiązkową, która może przekształcić się w inną zmianę.

Dlatego by cieszyć się zdrowym uśmiechem nie zapomnijmy o wizytach kontrolnych u ortodonty.