Aparaty ruchome-wskazania, dzialanie

W ofercie naszego gabinetu stomatologicznego dostępne są aparaty ruchome i czynnościowe, które zaprojektowane są tak, aby wspomagać prawidłowy rozwój łuków zębowych.

Tego rodzaju urządzenia muszą być samodzielnie zakładane i ściągane przez pacjenta i rodzica.

Aparat ruchomy składa się z części akrylowej, dopasowanej do ilości i kształtu zębów znajdujących się w jamie ustnej. Elementem aktywującym aparat jest śruba.

Oprócz tego ma elementy metalowe, które pełnią funkcję stabilizującą. Są to:

• klamry,

• sprężynki,

• śruby,

• łuki wargowe.

Klamry i łuki wargowe umożliwiają utrzymanie urządzenia na zębach; łuki dodatkowo mogą poprawić ustawienie przednich zębów. Główną funkcję korekcyjną pełni tu śruba, którą rozkręcają rodzice razem z dzieckiem.

Akrylowa część przyrządu produkowana jest w wielu wariantach kolorystycznych; wybór koloru zależy od preferencji pacjenta.

Dla kogo jest aparat ruchomy?

Aparaty ruchome przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci między 4. a 12. rokiem życia. Stosowane są najczęściej podczas wyrastania zębów i wymiany mlecznych na stałe. Tego rodzaju produkty zaprojektowane są w celu zniwelowania niewielkich wad zgryzu już na wczesnym etapie rozwoju.

Aparaty lub wkładki czynnościowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku chęci kontroli wzrostu twarzy pacjenta i nauki prawidłowej pracy mięśni układu stomatognatycznego.


Jak stosować aparat ruchomy?


Jeśli decydujemy się na aparat ruchomy, należy pamiętać o tym, że przed każdym założeniem go powinno się umyć zęby, a następnie używać przez 16 godzin dziennie.

Użytkowanie wiąże się zarówno z regularną higieną jamy ustnej, jak i odpowiednią dietą — warto pamiętać o tym, by na czas noszenia aparatu pić tylko i wyłącznie napoje niesłodzone.


Urządzenie należy ściągać zarówno przed każdym myciem zębów, jak i rozpoczęciem aktywności fizycznej, a więc na czas lekcji WF-u czy treningów. Użytkowanie akrylowych nakładek należy kontrolować podczas regularnych wizyt u specjalisty w celu sprawdzenia prawidłowości użytkowania.


Czyszczenie aparatów ruchomych

Regularne czyszczenie tego urządzenia wpływa nie tylko na jego żywotność, ale też na higienę jamy ustnej. Noszenie zabrudzonych nakładek akrylowych może przyczynić się do rozwoju próchnicy pojawienia się przebarwień na zębach czy nieprzyjemnego oddechu. Podczas pielęgnacji tego przyrządu należy postępować następująco:


• zdjąć je i opłukać pod bieżącą wodą;

• wyszczotkować;

• ponownie opłukać;

• osuszyć ręcznikiem papierowym;

• przechować w dedykowanym pojemniku.


Każdy użytkownik aparatu ruchomego powinien mieć dwie szczoteczki — jedną do czyszczenia zębów, drugą do czyszczenia części akrylowych oraz stalowych urządzenia. Do jego pielęgnacji można wykorzystać specjalną szczotkę do mycia protez lub zwykłą szczoteczkę z twardym włosiem. Podczas oczyszczania warto korzystać z łagodnych środków myjących oraz wykonywać koliste ruchy. W przypadku osadów czy przebarwień należy użyć mocniejszych środków oczyszczających w formie tabletek, rozpuścić je w szklance wody i umieścić aparat w roztworze na czas od 15 do 30 minut.