Zdjęcia RTG w ortodoncji (pantomogram, cefalometria, CBCT)

Stomatologia, jak każda dziedzina medycyny wymaga dokładnej diagnostyki poszczególnych przypadków. Istnieje wiele metod, by sprawdzić na co dokładnie cierpi pacjent. W ortodoncji, ale nie tylko wykorzystywana jest rentgenodiagnostyka, która pozwala na ocenę dolegliwości i pomaga w doborze skutecznego leczenia. W jakich sytuacjach stosuje się RTG w gabinetach dentystycznych? Sprawdź! 

Rodzaje stomatologicznych zdjęć RTG 

Stomatologiczne zdjęcia RTG najczęściej wykonywane są podczas leczenia stomatologicznego, jak i w implantologii, ortodoncji czy podczas leczenia protetycznego. Wyróżnić można kilka typów stomatologicznych zdjęć RTG, takich jak, rentgen punktowy, który pozwala uzyskać precyzyjny obraz obszaru, np. pojedynczych zębów, zdjęcie zgryzowe, czy CBCT- tomografia stożkowa. Pantomografia, czyli panoramiczny rzut całego uzębienia jest niezbędna w leczeniu ortodontycznym, implantologicznym czy protetycznym. Z kolei rentgen cefalometryczny wykorzystuje się stricte podczas leczenia ortodontycznego. Pozwala na pomiar zależności liniowych i kątowych, by w rezultacie ocenić rodzaj wady zgryzu. 

Rola zdjęć RTG w ortodoncji

Pantomogram: Ortodonta będzie zainteresowany rozkładem zębów, stanem zawiązków i korzeni, obecnością ewentualnych zaburzeń rozwojowych, a także wyglądem struktur kostnych, pneumatycznych i niektórych tkanek miękkich.Jak przebiega badanie pantomograficzne? 

Cały proces polega na prześwietleniu okolic szczęki i żuchwy za pomocą aparatu rentgenowskiego, zwanego potocznie pantomografem. Proces w swoim przebiegu nie odbiega od standardowego zdjęcia RTG. Przed przystąpieniem do niego, należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, biżuterię, a także wyjąć ruchomą protezę zębową. Badanie pomaga kontrolować stan twarzoczaszki oraz wykryć ewentualne zmiany w jej obrębie. Dzięki niemu stomatolog może przyjrzeć się bardzo dokładnie widocznym zębom, a także strukturom kostnym i miękkim.

Cefalometria: Zdjęcie te służy do pomiarów struktur czaszki, których rozkład względem siebie pomaga lekarzowi zdiagnozować wadę zgryzu oraz potencjalny kierunek i etap wzrostu- w przypadku pacjentów rosnących. 

CBCT, czyli trójwymiarowa tomografia stożkowa: Pozwala na trójwymiarowe obrazowanie struktur czaszki i twarzoczaszki, bardzo pomocne przy leczeniu pacjentów z dolegliwościami periodontologicznymi, zębami zatrzymanymi, cierpiących na dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego, czy osób przygotowywanych do zabiegów chirurgicznych. 

Na podstawie powyższych badań, ortodonta jest w stanie dokonać niezbędnych pomiarów, ocenić wzrost kostny i ustalić anatomiczne przyczyny wad zgryzu. Warto pamiętać, że zdjęcie RTG jest bezbolesne. Obecnie wykorzystuje się urządzenia najnowszej generacji, które ograniczają dawkę promieniowania do minimum i wykonują zdjęcia najwyższej jakości.