Wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Popularnym sposobem uzyskania takiego efektu jest profesjonalne wybielanie zębów, które wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. Lekarz stomatolog nakłada na zęby specjalny żel wybielający, który aktywuje się poprzez naświetlenie lampą. Przed zabiegiem należy dopilnować kilku rzeczy. Po pierwsze, wywiadu z lekarzem stomatologiem, po drugie, badania, podczas którego dochodzi do oceny stanu zdrowia jamy ustnej i po trzecie higienizacji zębów, czyli skalingu i piaskowania.


Na czym polega wybielanie zębów?


Częstym problemem estetycznym pacjentów jest kolor zębów, a do jego poprawy konieczne jest zastosowanie środków wybielających o działaniu utleniającym. Proces chemiczny polega na rozpadzie nadtlenku wodoru oraz penetracji wolnych rodników do szkliwa i wnętrza przebarwionej zębiny. Następnie dochodzi do utleniania przebarwień, co prowadzi do zmiany ciemniejszego odcienia na jaśniejszy bez osłabiania struktury twardych tkanek zębów — o ile zabieg ściśle kontroluje lekarz stomatolog.


Najczęściej wykorzystywaną metodą zapewniającą skuteczne wybielanie zębów jest zastosowanie specjalnego żelu i aktywowanie go źródłem światła, np. profesjonalną lampą LED, halogenową czy laserem. Cały proces odbywa się w gabinecie stomatologicznym i trwa mniej więcej godzinę, a w tym czasie zęby wybielane są nawet o kilka odcieni w skali VITA, co daje nam natychmiastowy efekt. Należy jednak wiedzieć, że uwalniające się składniki wybielają zęby przez następne tygodnie i kolor może się jeszcze zmieniać.


Przyczyny powstawania przebarwień


Przebarwienia na zębach mają wiele przyczyn. Wliczają się do nich niektóre choroby czy zaburzenia hormonalne, a także substancje barwiące znajdujące się w jedzeniu czy napojach. Jednak do najczęstszych czynników zaliczamy przede wszystkim palenie tytoniu i nieprawidłową higienę jamy ustnej. Co ciekawe, przyczyną przebarwień są również czynniki genetyczne, które wpływają na grubość i naturalny odcień szkliwa i zębiny.


Przeciwwskazania do wybielania zębów


W niektórych przypadkach wybielanie zębów jest niewskazane bądź nawet niemożliwe. Do najczęstszych przeciwwskazań zaliczamy:


• uszkodzenia mechaniczne zębów,

• choroby przyzębia,

• próchnicę,

• stan zapalany dziąseł.


Co przed zabiegiem?


O ile to możliwe, powyższe przeciwwskazania należy wyeliminować. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ jeśli którykolwiek składnik (np. żel rozjaśniający) użyty podczas zabiegu przeniknie w głąb zęba — czy to poprzez ubytek, czy nieszczelne wypełnienie — wywoła on silny ból i zwiększy nadwrażliwość. Dlatego przed kuracją istotny jest wywiad początkowy i ocena stanu jamy ustnej, które przeprowadza lekarz stomatolog.


Przed rozpoczęciem wybielania zębów wykonuje się higienizację, czyli skaling i piaskowanie. To zabiegi, które mają na celu usunąć osad nazębny i kamień, których obecność w jamie ustnej uniemożliwi równe rozjaśnienie płytki. Higienizację wykonuje się najczęściej kilka dni przed kuracją wybielającą.


Zalecenia po wybielaniu


Efekt usuwania przebarwień będzie zależny od użytej metody wybielania, higieny jamy ustnej czy zmiany nawyków żywieniowych. Dlatego by jak najdłużej podtrzymać uzyskany odcień, należy przez 2 tygodnie zaprzestać picia kawy, herbaty, czerwonego wina i słodkich, kolorowych napojów. Należy przejść na tzw. białą dietę, która polega na spożywaniu jedzenia bez barwników. Warto również wiedzieć, że po zabiegu może pojawić się przejściowa nadwrażliwość zębów, dlatego zminimalizujmy spożycie zimnych, gorących i kwaśnych napojów. W miarę możliwości całkowicie wyeliminujmy też palenie tytoniu.


Jeśli jesteś z okolic Łomży i Białegostoku i chcesz cieszyć się białym uśmiechem, to polecamy Ci gabinety stomatologiczne Ortho-Dent, w których przeprowadza się m.in. zabieg usuwania przebarwień. W tym celu doświadczeni lekarze stomatolodzy wykorzystują profesjonalną lampę, dzięki której cały proces jest zarówno komfortowy dla pacjenta, jak i skuteczny w przywracaniu naturalnej bieli szkliwa.