Ma ona ogromne znaczenie m.in. w diagnostyce i terapii zaburzeń mowy, które mogą wynikać z nieprawidłowej budowy narządów mowy lub zgryzu. Trzeba bowiem pamiętać, że w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie ortodontyczne nie ogranicza się już wyłącznie do korekcji ustawienia zębów za pomocą aparatu ortodontycznego. Intensywny rozwój medycyny, który obserwujmy na przestrzeni ostatnich lat, pozwolił zrozumieć, że istotne są również inne czynniki wpływające na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie aparatu zgryzowego.
Należą do nich m.in. nieprawidłowa wymowa, problemy z przełykaniem czy nawyki oralne, takie jak ssanie kciuka. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi neurologopeda, który jest w stanie zdiagnozować te problemy i zaproponować odpowiednie metody terapeutyczne.
Zastanawiasz się, na czym polega terapia neurologopedyczna w ortodoncji? Wartościowe informacje na ten temat przygotowaliśmy w dzisiejszym artykule.
Pierwszy z nich koncentruje się głównie na terapii wad wymowy i komunikacji. Jego praca polega na diagnozowaniu i leczeniu problemów m.in. takich jak seplenienie czy jąkanie, oraz na pomocy w rozwijaniu umiejętności językowych i komunikacyjnych u osób w każdym wieku.
To specjalista, który bada głębsze przyczyny neurologiczne stojące za zaburzeniami wymowy. W odróżnieniu od logopedy specjalizuje się w rozpoznawaniu i terapii problemów wynikających z uszkodzeń mózgu lub innych schorzeń. Obejmuje to między innymi dysfunkcję połykania i bezwarunkową czynność języka w stanie spoczynku. Wykwalifikowany neurologopeda może pracować z pacjentami po udarach, z urazami mózgu czy z rozwojowymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak autyzm czy mózgowe porażenie dziecięce. Coraz częściej angażowany jest również w leczenie ortodontyczne.
Warto w tym miejscu podkreślić, że logopeda, a także neurologopeda pomaga pacjentom uporać się z problemami, które w niektórych przypadkach mogą powodować niskie poczucie własnej wartości, a w konsekwencji różnorodne schorzenia psychologiczne związane z wykluczeniem społecznym.
Obejmuje ona współpracę między ortodontą a neurologopedą w celu pełnego zaopiekowania zarówno strukturalnych, jak i funkcjonalnych aspektów zaburzeń zgryzu i mowy. Specjalista ocenia czynność mięśni jamy ustnej i ich wpływ na formowanie i korygowanie zgryzu. Na podstawie diagnozy może zalecić specjalistyczne ćwiczenia usprawniające mięśnie języka i całego aparatu mowy.
Neurologopeda pomaga w trakcie leczenia ortodontycznego leczenia ortodontycznego w taki sposób, aby maksymalizować korzyści terapeutyczne zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności. Skuteczna terapia neurologopedyczna w ortodoncji pozwala zatem poprawić jakość życia pacjentów poprzez usprawnienie ich zdolności komunikacyjnych.
Jest ona szczególnie ważna w przypadkach, gdy nieprawidłowości w pracy mięśni języka i twarzy mogą znacznie utrudniać leczenie ortodontyczne. Zaburzenia te mogą być często niezauważalne na pierwszy rzut oka, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i współpraca z neurologopedą. Skuteczna terapia neurologopedyczna w ortodoncji może znacząco poprawić zarówno estetykę uśmiechu, jak i komfort życia pacjentów, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, u których nieleczony problem może prowadzić do dalszych komplikacji w dorosłym życiu.
Leczenie ortodontyczne prowadzone w oparciu o konsultacje z neurologopedą może być też niezbędne w sytuacji, gdy pacjenci zmagają się z takimi problemami jak znaczne trudności w artykulacji czy dysfagia (trudności w połykaniu), które mogą powstać w wyniku nieprawidłowej pozycji zębów i szczęki. Tego rodzaju interdyscyplinarna współpraca przynosi osobie chorej potencjalnie duże korzyści, szczególnie przy skomplikowanych przypadkach ortodontycznych.