Na czym polega konsultacja u ortodonty

Wady zgryzu dotyczą dzieci, nastolatków oraz dorosłych, a ich obecność ma znaczący wpływ na komfort życia, nie tylko ze względów estetycznych. Nieleczone są powodem wielu problemów oraz dolegliwości, od wad wymowy i tendencji do nadmiernego ścierania się zębów, przez trudności z zamykaniem ust, aż po częste bóle głowy czy bóle w stawie skroniowo-żuchwowym. Zwlekanie z zastosowaniem odpowiedniej terapii działa w tym przypadku na niekorzyść, dlatego warto jak najszybciej odwiedzić gabinet ortodontyczny. Wielu Pacjentów obawia się jednak pierwszej wizyty, szczególnie niedogodności związanych z dopasowywaniem aparatu oraz z jego noszeniem. Czy słusznie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

W jakim wieku najlepiej wybrać się do ortodonty po raz pierwszy?

Optymalnie taką wizytę powinniśmy odbyć już w dzieciństwie. Zaleca się, aby już w wieku około 7 lat zabrać dziecko na konsultację z ortodontą, ponieważ na tym etapie rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. Nieoceniona w przypadku najmłodszych jest rola rodziców, ponieważ to oni powinni bacznie obserwować, czy u malucha nie pojawiają się nietypowe zachowania wskazujące na potencjalne problemy ze zgryzem, a mianowicie:

-ssanie kciuka i gryzienie przedmiotów,

-spadnie z otwartymi ustami oraz pochrapywanie,

-a także zgrzytanie zębami.

Wskazaniem do umówienia wizyty u ortodonty są również zauważalna asymetria twarzy, nietypowy profil oraz brak przerw pomiędzy zębami mlecznymi. Szczególną uwagę na zgryz dziecka rodzice powinni zwrócić na etapie wyrastania zębów stałych, kiedy mogą one m.in. wyżynać się pod kątem lub poziomo czy też nie mieścić się w szczęce. Zasadniczo im wcześniej zauważymy wadę zgryzu u dziecka lub nastolatka i zwrócimy się po pomoc do ortodonty, tym krócej powinno trwać korygowanie i tym lepsze efekty powinno przynieść.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby również dorośli skorzystali z usług gabinetu ortodontycznego w dowolnym momencie swojego życia, tym bardziej, że do zarejestrowania się na wizytę nie jest wymagane skierowanie. W przypadku osób dorosłych zwykle powodem podjęcia decyzji o leczeniu są względy estetyczne, jednak wady zgryzu pogarszają też komfort życia, a chęć uwolnienia się m.in. od wspomnianych na samym początku bólów głowy oraz bólu w stawie skroniowo-żuchwowym są równie częstą motywacją. Do gabinetu ortodonty Pacjent dorosły powinien zgłosić się również, kiedy zauważa, że nie może zamknąć ust, często zaciska zęby lub nimi zgrzyta, a także kiedy nadmiernie się ścierają.

Pierwsza konsultacja u ortodonty – jak wygląda?

Podczas konsultacji u ortodonty tak naprawdę nie musimy się niczego obawiać, a poczynione ustalenia i zebrane informacje pomogą w postawieniu diagnozy i przygotowaniu planu leczenia. Lekarz podczas pierwszego spotkania najpierw zbierze szczegółowy wywiad, podczas którego będzie obserwować nawyki Pacjenta oraz to, w jaki sposób Pacjent mówi. Przeprowadzi też nieinwazyjne i bezbolesne badanie jamy ustnej, zębów, a także stawów skroniowo-żuchwowych. Przyjrzy się też temu, w jaki sposób Pacjent oddycha i przełyka, oceni symetrię twarzy oraz pracę języka. Jeżeli nie będzie ku temu przeciwwskazań, to już podczas pierwszej wizyty wykonane zostaną wyciski do modeli diagnostycznych oraz zdjęcia rentgenowskie, a także przygotowana zostanie dokumentacja fotograficzna (zdjęcia zgryzu, twarzy, postawy).

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?

Na umówioną konsultację ortodontyczną należy się odpowiednio przygotować, ponieważ nie tylko ułatwi to lekarzowi zebranie potrzebnych informacji oraz postawienie diagnozy, ale też przyśpieszy proces wybrania odpowiedniej formy leczenia wad zgryzu. Ze względu na fakt, że aparat ortodontyczny na stałe mocuje się wyłącznie na zdrowych zębach, warto wcześniej wybrać się do stomatologa, który zajmie się usunięciem ewentualnych ubytków. Ponadto, jeżeli posiadamy dodatkową dokumentację, na przykład wyniki badań obrazowych (RTG, pantomogram), również należy zabrać je ze sobą na wizytę. Przed wyjściem z domu należy też bardzo starannie wyczyścić zęby, co zdecydowanie ułatwi lekarzowi pracę.