Jak wyglądają etapy zakładania aparatu stałego?

Jak wyglądają etapy zakładania aparatu stałego? Jak się przygotować? Jak często należy się kontrolować? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego.

Jak wyglądają przygotowania do założenia stałego aparatu?

Przed wizytą u ortodonty, warto odwiedzić stomatologa, ponieważ najważniejszą kwestią jest stan zdrowotny zębów. Zanim skorygujemy zgryz, przede wszystkim należy zadbać o całkowite wyleczenie próchnicy, chorób dziąseł, stanów zapalnych i innych ewentualnych problemów. Niezbędne jest również oczyszczenie zębów z kamienia i osadu tak, aby ich powierzchnia była jak najbardziej czysta. Kiedy już to zrobimy, jesteśmy gotowi na planowanie leczenia ortodontycznego.

Podczas konsultacji lekarz ortodonta wstępnie określa wadę zgryzu i zleca potrzebne badania służące do jej dokładnego zdiagnozowania.

Następnie korzystając z pantomogramu, zdjęcia cefalometrycznego, pomiarów modeli, oceny fotografii, badania pacjenta oraz innych pomocnych zabiegów diagnostycznych ustala plan leczenia i tym samym dobiera rodzaje potrzebnych aparatów.

Jak długo trwa zakładanie stałego aparatu? Jak dokładnie wyglądają etapy mocowania elementów?

  • powierzchnie zębów przygotowywane są za pomocą żelu wytrawiającego
  • zęby pokrywane są lakierem wiążącym
  • ortodonta przy użyciu kleju ortodontycznego i lampy polimeryzacyjnej mocuje zamki, przez które przechodzi łuk
  • w klasycznych modelach stałych aparatów ortodontycznych stosuje się też kolorowe gumeczki, fachowo nazywane ligaturami. Ich zadaniem jest utrzymanie nałożonego łuku w odpowiedniej pozycji,
  • w aparatach samoligaturujących rolę ligatury spełnia metalowa klapka

Po pomyślnym założeniu górnego i dolnego łuku asysta udziela informacji odnośnie higieny, przyjmowania posiłków i wizyt kontrolnych.

Procedura zakładania trwa około 1 godziny, w zależności od zaplanowanych elementów.

Czy zakładanie i użytkowanie stałego aparatu jest bolesne?

Sam etap naklejania zamków ortodontycznych jest bezbolesny.


Przez około pierwszy tydzień może wystąpić dyskomfort podczas przyjmowania posiłków. W związku z działaniem stałego aparatu nasze zęby są wrażliwe – zaleca się więc jedzenie miękkich pokarmów.


Należy zrezygnować z twardych i ciągnących się łakoci, które mogą przykleić się do zamków i je uszkodzić.


Warzywa i owoce takie jak jabłka najlepiej obierać ze skórki i kroić na drobne kawałki. Pamiętajmy też o częstej i dokładnej higienie jamy ustnej.


Dlaczego wizyty kontrolne są takie ważne?


Noszenie stałego aparatu ortodontycznego to nie wszystko. Najważniejsza jest regulacja założonych elementów i przykładanie sił tak, aby wywierały prawidłowy nacisk na zęby, które dzięki temu się przemieszczają. Wizyty planuje się mniej więcej co 4-8 tygodni. Opuszczanie ich może wiązać się ze znacznym opóźnieniem procesu leczenia i wystąpieniem niepożądanych zjawisk w jamie ustnej.