Leczenie wad zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego to leczenie trwające z reguły dość długo, stąd niezwykle ważne w tym procesie jest zaangażowanie Pacjenta w stosowaniu zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej. Dyscyplina i regularność w dbaniu o czystość zębów oraz aparatu są bowiem największym sprzymierzeńcem w walce o piękny uśmiech. Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.
To jedno z najczęściej zadawanych w gabinetach ortodontycznych pytań, co w zasadzie nie dziwi. Dbanie o higienę z aparatem to spore wyzwanie, jednak systematycznie wykonywane zabiegi zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób dziąseł oraz próchnicy. Pomagają też zniwelować nieświeży oddech i ograniczyć gromadzenie się płytki nazębnej. Podstawą jest w tym przypadku staranne i regularne oczyszczanie zębów oraz aparatu z resztek jedzenia i osadów zarówno rano, wieczorem, jak i po każdym posiłku spożywanym w ciągu dnia. Zabiegi higieniczne wykonuje się przy pomocy specjalnych szczoteczek, nici dentystycznych i odpowiednich past z fluorem. Pomocne są też irygatory oraz płyny do płukania jamy ustnej, a w przypadku wystąpienia podrażnień dziąseł Pacjenci mogą dodatkowo stosować żele kojąco-regenerujące.
Szczoteczki i nici dentystyczne
Specyfika leczenia wad zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego sprawia, że do utrzymania higieny jamy ustnej na pożądanym poziomie niezbędne jest zastosowanie specjalnych szczoteczek. Do osiągnięcia optymalnych efektów Pacjent powinien zaopatrzyć się w dwie szczoteczki do manualnego mycia zębów:
– model ścięty prosto i posiadający wewnętrzną wnękę, który przeznaczony jest do czyszczenia zamków,
– wąski model posiadający spiczaste zakończenie, z którego korzystamy w celu precyzyjnego usunięcia zabrudzeń z przestrzeni międzyzębowych.
Dostępną na rynku alternatywą są również szczoteczki elektryczne i soniczne. Pacjenci chętnie stosują też irygatory, a w utrzymaniu higieny niezwykle pomocne są również nici dentystyczne. Także w tym przypadku musimy sięgnąć po takie przeznaczone dla Pacjentów w trakcie leczenia wad zgryzu aparatem. Nici tego typu wyraźnie różnią się od swoich standardowych odpowiedników budową, ponieważ jest ona dwuczęściowa i pomaga w oczyszczaniu niewielkich przestrzeni pomiędzy aparatem a zębami. Jest to nić o cienkim i sztywnym początku oraz nieco grubszej i miękkiej głównej części czyszczącej.
Oczywiście chcąc prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej nie możemy zapomnieć o odpowiedniej paście do mycia zębów z fluorem. W tym przypadku musimy szczególną uwagę zwrócić na to, aby nie była to pasta wybielająca, ponieważ po zakończeniu leczenia może okazać się, że kolor naszego uzębienia będzie nierównomierny. Ponadto często zdarza się, że po założeniu aparatu ortodontycznego Pacjenci cierpią nad nadwrażliwość, stąd warto sięgnąć po pastę o właściwościach kojących tego typu dolegliwości.
Czyszczenie uzębienia z zamocowanym na stałe aparatem często na początku leczenia stanowi niemałe wyzwanie i bywa czasochłonne. Mimo to jest bardzo ważne dla utrzymania ogólnego zdrowia jamy ustnej, stąd musi stać się częścią codziennej rutyny. Zasadniczo mycie powinniśmy zacząć od użycia nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Następnie czyścimy wszystkie zęby wraz z przymocowanymi elementami ortodontycznymi, poświęcając każdemu z nich około 10 sekund. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni i docisnąć na tyle mocno, aby skutecznie usunąć pozostałości po posiłku z przestrzeni międzyzębowych oraz z aparatu, dostosowując siłę nacisku tak, aby uniknąć poranienia dziąseł. Służy temu ruch wymiatający. Oczywiście stałym elementem rutyny powinny też być wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz oceni stan jamy ustnej Pacjenta i ewentualnie wskaże, na co dokładnie zwrócić uwagę podczas codziennych zabiegów higienicznych.