Ortodoncja

RETENCYJNA FAZA LECZENIA

Po zdjęciu aparatów stałych rozpoczyna się retencyjna faza leczenia. Długość tej fazy zależna jest od rodzaju skorygowanej wady zgryzu.

 

Pacjent dostaje płytkę retencyjną na zęby górne oraz podklejony drut do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych (w niektórych przypadkach drut zastępowany jest płytką retencyjną). Czasami podklejany jest drut retencyjny w górnym łuku i sklejane są powierzchnie styczne siekaczy górnych.

 

 

Aparat retencyjny nosimy wg. zaleceń :

 

-pierwszy miesiąc- zdejmujemy tylko do jedzenia

-drugi miesiąc -6-8 h w dzień + noc

-trzeci miesiąc -3-4 h w dzień + noc

- czwarty  miesiąc- noc

 

Do odwołania.

 

 

 

W ortodoncji wiele czynników biologicznych i mechanicznych ma wpływ na tempo ruchu zęba. Ma to także wpływ na ilość nawrotów, które będą miały miejsce po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Nawrót można określić jako naturalną tendencję zęba lub zębów do powracania na swoją pierwotną pozycję sprzed leczenia (większe odległości lub większe rotacje powodują większą tendencję do nawrotów). Nawrót ortodontyczny zachodzi,wtedy gdy zębom pozwala się wymknąć z ich położenia podczas odbudowy podtrzymujących ich  struktur ( kość wyrostka zębodołowego, więzadło okrężne) tuż po leczeniu ortodontycznym- czynniki wewnątrzpochodne.

 

Czynniki zewnątrzpochodne są to czynniki nawrotu takie jak ciągły szkieletowy wzrost twarzoczaszki, siły zewnętrzne mięśni twarzy oraz kontakt okluzyjny. Niewielkie przesunięcia zębów są akceptowalne i wręcz konieczne w związku z ich naturalnym dążeniem do maksymalnego kontaktu.

 

ORTHO-DENT S.C. PRYWATNA PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA | UL. FABRYCZNA 8, LOK. U6/U7, 15-483 BIAŁYSTOK | TEL. 85 732 88 08 | 784 776 614

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © 2018 ORTHO-DENT