Ortodoncja

APARATY STAŁE

Leczenie ortodontyczne aparatami stałymi może być prowadzone zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Najmłodszy nasz pacjent ma 6 lat, najstarszy 65. Jedynym warunkiem koniecznym do rozpoczęcia tego typu terapii jest dobry stan zębów i dziąseł.  Wszystkie zęby powinny być wyleczone, także kanałowo, bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej – usunięcie osadu i kamienia nazębnego i zlikwidowanie stanów zapalnych dziąseł.

 

Aparat stały składa się ze specjalnych zaczepów zwanych zamkami, które przykleja się do zębów. Zamki mogą być metalowe lub przezroczyste. Znacznie popularniejsze zamki metalowe są precyzyjniejsze, ale niestety widoczne. W naszej przychodni stosujemy specjalny ich rodzaj o wyjątkowo małych rozmiarach, dzięki czemu są one estetyczne i wygodne. Dodatkowo istnieje możliwość “rozweselania” aparatu poprzez  założenie kolorowych gumeczek przytrzymujących  łuk. Ostatnim hitem w ortodoncji są zamki bezligaturowe zwane także beztarciowymi. Są one bardziej fizjologiczne dla przyzębia i zębów.

 

Osobom, które z różnych względów nie zdecydują się na aparat metalowy, możemy zaproponować wersję bardziej estetyczną, czyli przezroczyste zameczki ze specjalnego materiału kompozytowego, które po założeniu na zęby są całkowicie niewidoczne. Widoczną częścią takiego aparatu pozostaje jednak cienki łuk metalowy, za pomocą którego zęby są ustawiane we właściwych  pozycjach.

 

Pierwszym etapem koniecznym do zaplanowania leczenia jest wykonanie szczegółowych badań i ich analiza. Większość z tych pomiarów wykonujemy w gabinecie ortodontycznym na jednej wizycie. Następna wizyta służy do zapoznania pacjenta z wynikami badań i ustalonym postępowaniem, wyjaśniamy na niej jak będzie przebiegało leczenie, jak długo będzie trwało, czy planowane będą dodatkowe zabiegi lub aparaty. Następnie, pacjent dokonuje wyboru zameczków oraz najdogodniejszego dla siebie momentu na rozpoczęcie terapii. Lekarz odpowiada na wszystkie pytania związane z leczeniem, jest to również czas na przedstawienie personelu, który będzie towarzyszył pacjentowi w czasie leczenia.

 

Przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje z reguły kilka dni. Zęby są wrażliwe na nagryzanie, odstające elementy aparatu mogą podrażniać błonę śluzową policzków i warg. Do osłony śluzówki służy specjalny wosk lub silikon, który przykleja się do aparatu. Mogą być stosowane także specjalne ochraniacze na zamki wielokrotnego użytku . Błona śluzowa szybko adoptuje się do nowej sytuacji.

 

Podczas całego leczenia ortodontycznego należy unikać pokarmów kleistych, ciągnących i bardzo twardych. Szczególnie niewskazane są cukierki typu toffi, guma do żucia, orzechy. Warto także ograniczyć spożycie napojów gazowanych. Pacjenci, którzy wybrali aparat przezroczysty powinni zwrócić uwagę na niektóre soki (np. czarna porzeczka), które mogą sprzyjać tworzeniu się osadu możliwego do usunięcia tylko przez stomatologa. Identyczna sytuacja pojawiać się może u osób palących papierosy i pijących duże ilości mocnej kawy i herbaty.

 

W przypadku noszenia aparatu najważniejszą rzeczą jest właściwa higiena jamy ustnej. Umycie zębów, na których jest przyklejony aparat, zajmuje więcej czasu i wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów, np.: ręczna lub elektryczna szczoteczka ortodontyczna ,szczoteczka międzyzębowa, specjalne nici dentystyczne, płyn do płukania jamy ustnej z fluorem, pasta do zębów z fluorem, żel fluorkowy. Wskazane jest również co trzy  miesiące korzystać z profesjonalnego czyszczenia zębów, oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, polerowania za pomocą piaskarki, fluoryzacji miejscowej za pomocą stężonych preparatów zawierających fluor oraz stosowanie lakierów chloroheksydynowych obniżających przyleganie i nawarstwianie płytki nazębnej.

 

Leczenie aparatem stałym trwa najczęściej 24 do 30 miesięcy(przy zamkach standardowych). Wizyty kontrolne odbywają się co cztery lub osiem tygodni. W przypadku awarii, czy uszkodzenia aparatu lepiej jednak nie czekać do wizyty, tylko możliwie szybko skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

 

 

 

ORTHO-DENT S.C. PRYWATNA PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA | UL. FABRYCZNA 8, LOK. U6/U7, 15-483 BIAŁYSTOK | TEL. 85 732 88 08 | 784 776 614

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © 2018 ORTHO-DENT